Türkiye'nin geleceğinde etkili olması beklenen 10 genç siyasetçi
Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğu her zaman söylenir.
Nüfusu bu kadar genç bir ülkede peki neden genç siyasetçi sayımız az? Ülkemizde gençlere şans verilmiyor mu?

İşte bu araştırma Türkiye'de siyaset yapan ve ileride önemli roller almaları beklenen yetenekli gençleri tespit etti. Bakalım hangileri Türkiye siyasetinin geleceğine damgasını vuracak.

1. Abdürrahim Boynukalın - AK PARTİ

Abdürrahim Boynukalın - AK PARTİ

Abdurrahim Boynukalın, 15 Eylül 1987'de Almanya'nın Bremen şehrinde doğdu. Sakarya Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olmasının ardından yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı. Londra Şehir Üniversitesi'nde Medya İletişim Bölümünde ikinci yüksek lisansını bitirdi. Yaklaşık iki yıl Kırklareli Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 

Rıfat Boynukalın'ın torunu olan Abdürrahim Boynukalın'ın siyasete girişi hızlı oldu. Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti'nin başına geçmesinin ardından Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevine getirildi ve 25.Dönemde kısa bir süre İstanbul Milletvekili olarak Meclis'e girdi. Hürriyet gazetesine karşı yapılan eylemle Türkiye gündemini meşgul etti ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde aday gösterilmeyerek, Spor Bakan Yardımcısı yapıldı. Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Boynukalın, entelektüel kimliği ve ailesinin İslami camiada ki ağırlığı ile siyasetin gelecek vaat eden isimlerinden birisi.

2. Sera Kadıgil - CHP

Sera Kadıgil - CHP

29 Kasım 1984 tarihinde dünyaya gelen Sera Kadıgil üniversite eğitimini 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden almıştır. Londra Queen Mary Üniversitesinde fikir ve sanat eserleri ile telif hakları üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır.

İstanbul’da bulunan Kadıgil Hukuk Bürosu’nun sahibi olan Kadıgil, 2008 yılından bu yana İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesidir. Özellikle 16 Nisan Anayasa Referandumu süresince çıktığı TV programlarındaki etkili çıkışlarıyla gündeme gelmiştir. Sanat camiası ile olan yakın bağıyla parti ile sanat dünyası arasında köprü olduğu bilinen Sera Kadıgil, genç kadın siyasetçiler arasında öne çıkan isimlerden birisidir.

3. Olcay Kılavuz - MHP

Olcay Kılavuz - MHP

18 Ekim 1985 Niğde ilinin Çiftlik ilçesinin Azatlı kasabasında doğan Olcay Kılavuz, Niğde MYO İnşaat bölümünden mezun oldu ve Spor Bilimleri alanında Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Ülkü Ocakları'nda 2010 yılında Üniversitelerden ve Ortaöğretimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 2011 yılında Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na atanan Olcay Kılavuz, 10 Mayıs 2012’den itibaren Ülkü Ocakları Genel Başkanvekilliğini yürütmeye başladı. 9 Aralık 2012 itibariyle Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanlığı’na atandı. Halen Genel Başkanlık vazifesini devam ettirmektedir.

Devlet Bahçeli'ye olan yakınlığı ile bilinen ve Bahçeli'nin her ziyaretinde mutlaka yanında götürmesiyle bilinen Olcay Kılavuz, MHP'nin çalkantılı süreçler yaşadığı kongre döneminde Devlet Bahçeli'ye en yakın duran isimlerden biri olarak göze çarptı. Yakın dönemde milletvekili adayı gösterilmesine kesin gözüyle bakılan Olcay Kılavuz, MHP siyasetinde etkili genç isimlerden biri olarak öne çıkıyor.

4. İrfan İnanç Yıldız - CHP

İrfan İnanç Yıldız - CHP

1987 doğumlu olan İrfan İnanç Yıldız, Dokuz Eylül Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. CHP'de Deniz Baykal ve Önder Sav hegemonyasının yıkılmasının ardından partide yaşanan büyük değişimde Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevine getirildi. Hakkında çıkan bir haber yüzünden Meclis'te bir gazetecinin odasını bastığı haberlerinin ardından görevinden alınan Yıldız, 2013 yılında yapılan kurultay ile tekrar Gençlik Kolları'nın başına döndü.

Siyasete Gazeteci Tuncay Özkan’ın liderliğini yaptığı “Biz kaç kişiyiz” hareketiyle başlayan İrfan İnanç Yıldız, listede aktif siyasette görevi olmayıp yer alan tek genç siyasetçimiz. 5 yıllık genel başkanlık sürecinin ardından görevine teslim eden İnanç Yıldız'ın 2019 yılında yapılacak seçimlerde milletvekilliği için aday olması bekleniyor.

5. Rumeysa Kadak - AK PARTİ

Rumeysa Kadak - AK PARTİ

1996 doğumlu Rumeysa Kadak listemizin en genç ismi. Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden AK Parti Genel Başkanı olduğu Olağanüstü Kongre'de MKYK listesinde yer alarak büyük bir sürprize imza atan Kadak, Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde okuyor ve üniversite öğrenci konseyinde başkan yardımcılığı görevini yürütüyor. 

“İstanbul Meridyen Open ‘17 Uluslararası Münazara Turnuvası”nın ödül töreni sırasındaki performansıyla Erdoğan’ın dikkatini çektiği belirtilen Rumeysa Kadak, 21 yaşında MKYK listesine girerek partinin bu alandaki en genç yöneticisi olmasıyla dikkat çekti.

6. Can Memiş - HDP

Can Memiş - HDP

İstanbul'da yaşayan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Sosyoloji okuyan Can Memiş, HDP MYK'sında yer alarak, gençlik meclisinin eş sözcülüğü görevine üstleniyor.

Özellikle İstanbul'da üniversitelerde etkili çalışmalarıyla bilinen Memiş, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde yaptığı çalışmalarla öne çıkmıştı. Yakın çevresi tarafından büyük bir sanat ve edebiyat tutkunu olarak tarif edilen Can Memiş, HDP içerisinde ilerleyen yıllarda etkili olması beklenen genç isimlerden birisi.

7. Gençosman Killik - CHP

Gençosman Killik - CHP

1991 doğumlu Gençosman Killik, Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve AÖF Adalet bölümlerinden mezun oldu. Özyeğin Üniversitesi Hukuk ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinde lisans, Selçuk Üniversitesi Özel Hukuk bölümünde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. 

Daha önce CHP'nin Konya'da gençlik kolları başkanlığı görevini yapan Killik, bu ilde yaptığı etkili çalışmalarla ve eylemsel kimliğiyle öne çıktı. Muhafazakar bir aile yapısına sahip oluşu ve İslami gençlik arasında da etkili olmasıyla bilinen Gençosman Killik, Gezi döneminde yargılanan gençlerden biri olmasıyla tanınıyor. Gençlik Kolları içerisinde Genel Sekreterlik görevini yürüten Killik'in, CHP'de öne çıkacak genç siyasetçilerden biri olması bekleniyor.

8. Yasemin Atasever - AK Parti

Yasemin Atasever - AK Parti

Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden genel başkan olduğu AK Parti kongresinde MKYK'ya giren bir diğer genç siyasetçi olan Yasemin Atasever, İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi. Hukuk Fakültesi’nde de ikinci ana dal eğitimini alıyor.TBMM ve Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde staj yaptı.  İngilizce ve Arapça bilen Yasemin Atasever okulunun ilk 3  yılında bölüm birinciliklerini kimseye kaptırmadı. Atasever, keman çalıyor, takı tasarlıyor, kağıt katlama (origami) ve fotoğraf sanatı ile ilgileniyor 

Listedeki diğer kişilere göre siyaset dışında da oldukça aktif olan Atasever'in AK Parti'nin geleceğinde önemli söz sahibi olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

9. Zafer Çubukcu - AK PARTİ

Zafer Çubukcu - AK PARTİ

Karabük doğumlu Zafer Çubukcu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanlarından bir tanesi. 1986 doğumlu olan Çubukcu, ODTÜ İngilizce İşletme Bölümü'nden mezun oldu. AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanlığı da yapan Çubukcu, 2014 yılında bu görevini Abdurrahim Boynukalın'a devrederek Başbakanlık Müşavirliği'ne atandı. 

Özellikle gençlik kolları başkanlığı sırasında oluşturduğu güçlü sosyal medya ekibiyle AK Parti'de akıllara kazınan Çubukçu, Erdoğan'ın en gözde genç siyasetçilerinden biri olarak biliniyor.

10. Ahmet Yiğit Yıldırım - MHP

 Ahmet Yiğit Yıldırım - MHP

Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Yiğit Yıldırım, göreve geliş süresindeki tartışmalar ve daha sonra CHP milletvekili Eren Erdem'le olan tartışmasıyla kamuoyunda biliniyor.

Özellikle teşkilattaki hakimiyeti ve Devlet Bahçeli'ye olan bağlılığı ile dikkat çeken Yıldırım'ın ilerleyen günlerde Olcay Kılavuz'un yerine Ülkü Ocakları Genel Başkanı olabileceği konuşuluyor. Otoriter kimliğiyle öne çıkan Ahmet Yiğit Yıldırım'ın ilerleyen dönemde MHP'deki etkili isimlerden biri olabileceği belirtiliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları