sağlıklı yaşamak için neler yemeliyiz 8 madde
Sağlıklı beslenmek sıkı bir diyetle sınırlamasıyla bir alakası yoktur. yada kendinizi sevdiğiniz yemeklerden mağrum etmeyin. Eğer yediklerinizde kendinizi iyi hissediyorsanız ve enerji doluysanız öyle devam edin. Eğer deilseniz o zaman bir hekimize danışın fakat oda size bir diyet benzer bir uygulama verecektir. Evet diyet önemlidir fakat diyetsiz sağlıklı yaşayabilirsiniz bunları 8 madde halinde inceleyelim

1. Kahvaltınız nasıl olmalıdır.

Kahvaltınız nasıl olmalıdır.

Sabah vaktinde metobolizmanız hızlıdır ve enerji dolusunuz sabah kahvaltıda ne yemelisiniz nasıl olmalıdır.

Kahvaltıda kepekli ekmek, peynir, domates, salatalık hem tok tutmaları hem de besleyici olmalarından dolayı mutlaka tüketilmelidir. İlk yendiklerinde tok tutuyor gibi görünmelerine rağmen sonradan açlık hissini uyandıran bal, reçel gibi şekerli besinlerden uzak durun.

2. Akşam yemeğimiz nasıl olmalıdır.

Akşam yemeğimiz nasıl olmalıdır.

Sebze yemekleri, salata, çorba, ya da ızgara et gibi kolay hazmedilen besinler küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir . Türk toplumu olarak genelde etli ağır yemekler yemekteyiz bu durumu yemek yedikten sonra yürüyüşe çıkarak giderebiliriz.

3. Sütün önemi

Sütün önemi

Süt ve süt ürünleri olan süt, yoğurt, ayran, peynir gibi ürünleri bol bol tüketmeliyiz. Çünkü bu gruptaki besinler kalsiyum açısından zengindir böylece de kemiklerin oluşumu, kanın pıhtılaşması, anne karnındaki bebeğin kemiklerinin sağlıklı bir şekilde oluşması için son derece önemlidir. Bu nedenle her gün en az 3 su bardağı süt içmeliyiz ya da yoğurt tüketmeliyiz  bununla birlikte 1 kibrit kutusu ölçüsünde peynir de yemeyi ihmal etmemeliyiz.

4. Sağlıklı yaşamak için gerekli mineraller

Sağlıklı yaşamak için gerekli mineraller

Sağlıklı yaşam için gereklidir. Mineraller (kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb.) sebze    ve meyvelerde bulunur, hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir. Mineraller   ayrıca kalp ritmi, kan basıncı, vücuttaki sıvı dengesi gibi daha birçok düzenleyici fonksiyonlarda rol oynar.

5. Sebze ve meyvelerin önemi

Sebze ve meyvelerin önemi

Sebze ve meyve tüketimine önem vermeliyiz. Çünkü sebze ve meyvelerin sahip olduğu vitaminler kansere, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudumuzu korur. Bu nedenle de Günde 7-9 porsiyon arasında meyve tüketilmesine özen göstermeliyiz.

6. Yağ şeker oranının önemi

Yağ şeker oranının önemi

 Yağ ve şeker, çok az tüketilmesi gereken gıdalardır fakat A, D, E ve K vitaminleri gibi vücudumuz için önemli vitaminleri taşıma görevi yaptıklarından dolayı sağlığımız için yenilmesi de çok önemlidir. Sıvı ve katı yağlar, şeker ve tatlılar bu grupta yer alır.

Yemek yeme alışkanlığımız zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizi etkileyen unsurlardan biridir. Sağlıksız beslenme düşünme ve kavrama yeteneğinin azalmasına ve hafıza kayıplarına neden olur. Günde 8 saat uyuduğunuz halde kendinizi yorgun hissediyor, bedensel, zihinsel faaliyetlerinizde çabuk yoruluyor, hafıza ve düşüncenizde azalma görüyorsanız mutlaka yemek yeme alışkanlığınızı gözden geçirin ve aşağıdaki önerilerimize bir göz atın.

7. Su tüketmenin önemi

Su tüketmenin önemi

Günde en az 2 ile 2,5 litre arasında su tüketmeliyiz. Gün içerisinde 2 litreden fazla suyu vücudumuz dışarı atılır ve vücudumuz bu su kaybını tükettiğimiz besinlerden ve içeceklerden karşılamaya çalışır. Çünkü su vücudumuz için son derece önemlidir bu nedenle de su kaybının önüne geçilmediği takdirde ölümcül sonuçlar da ortaya çıkabilir.

8. Dengeli ve sağlıklı beslenme

Dengeli ve sağlıklı beslenme

Her çeşit besinden yeteri kadar yemeyiniz.

Günde üç öğün yemek yemeyiniz.

Öğünler arasında gereksiz yiyecekler yememeliyiz

Yiyeceklerinizin taze ve temiz olmasına dikkat etmeliyiz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları