Karın ağrısı çekmenizin 10 nedeni
Neredeyse herkes bir noktada karın ağrıyordu. Ancak gerçekten, karnınızdaki herhangi bir organ (birçoğu var!) Suçlanabilir. Muhtemel suçluları öğrenmek için daha fazla bilgi edinin.

1. Karın ağrısı

Karın ağrısı

Neredeyse herkes bir noktada karın ağrıyordu. Ancak gerçekten, karında bulunan herhangi bir organ (birçoğu var) suçlanabilir.

Karın problemi kısa ömürlü, gelip gidebilir veya yalnızca yedikten sonra ortaya çıkabilir - nedenin tüm ipuçları. Rochester, New York'taki Rochester Tıp Merkezi Üniversitesinde gastroenteroloji ve hepatoloji bölümünün başkan vekili Vivek Kaul, doktorları doktorlar da bunu daraltmak için bir dizi test yapabilirler.

Muhtemel suçluları öğrenmek için daha fazla bilgi edinin.

2. Safra taşları

Safra taşları

Safra kesesi, safra kesesinde oluşan taşlar, karaciğerin altında asılı kalan küçük bir kese, yağları sindirmek için gerekli olan safraları ayırır.

Bu taşlar şişmeye neden olur ve kanalın bağırsak içine tıkarak ağrıya neden olabilir. Safra taşı ağrısı, özellikle yağlı gıdalardan sonra üst karın sağ tarafına çarpma eğilimindedir.

Bu tür yemekler safra kesesi ile kontratı tetikler. Kaul, "Safra kesesi iltihaplanırsa, bu doğadaki daralma güçlenecek ve tipik olarak hastaya acı çekecek" dedi.

3. Pankreas

Pankreas

Pankreasın iltihaplanması üst veya orta karında ağrı yanmasına neden olabilir. Kaul, "Bazı insanlara sırt ağrısı çeken acılar bile var" diyor.

Detroit'teki Henry Ford Hastanesi'ndeki bir gastroenterolog olan Usame Alaradi, MD, ağrıyı gidermeye çalışmak için sırtınızı eğip geriye yatmayı, sıkıcı bir ağrı, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Kaul, safra taşı gibi (safra kesesi ve pankreas aynı kanal yoluyla bağırsaklarına sindirim suları verir) çok fazla alkol suçlu olabilir. Sık sık hastaneye kaldırılması gerekir.

4. Gerd

Gerd

Gastroözofageal reflü hastalığı ya da GÖRH, üst mide ve alt göğüs ağrısı, aka mide yanması olabilir.

Neden? Mideyi özofagustan ayıran bir valf zayıf olup, mideden yiyecek ve asidin yukarı doğru sıçramasına izin verir. Kesinlikle!

Çok fazla yemek yemek veya yanlış yiyecek türü (örneğin yağlı yiyecekler) kötüleştirebilir. Ağırlığı kaybetmek, ne yediğinizi izlemek ve antasidler, H2 blokerler ve proton pompa inhibitörleri gibi ilaçlar da yardımcı olabilir.

5. Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı

Dünyadaki milyonlarca insanda laktoz intoleransı var. Aslında, dünyanın bazı bölgelerinde, laktoz toleranssızlığı, süt ve süt ürünlerinde bulunan bir şeker olan laktozu sindiren kişilerin sayısından daha fazladır.

Bu gıda intoleransı hafif karın ağrısı, şişme, diyare, burping, gaz ve hazımsızlık neden olur.

Çözüm? Süt ve peynir gibi süt ürünlerini atlayın.

6. İlaç yan etkileri

İlaç yan etkileri

Hiçbir ilacın yan etkileri yoktur ve bazen karın ağrısı da söz konusudur.

Kaul, deri altındaki özofagusta şişme ve bu nedenle ağrıya neden olabilen, kemik yoğunluğunu korumaya ve osteoporozu önlemeye yardımcı olan popüler bir ilaç sınıfı olan oral bifosfonatlara diyor.

İbuprofen ve aspirin gibi NSAID'ler (nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar) olarak bilinen ağrı kesici ilaçlar mide astarında şişmeye neden olabilir ve ülsere bile neden olabilir.

7. Divertikülit

Divertikülit

Divertikülit, "divertikül" veya bağırsak astarında, genellikle kolondan oluşturulan ceplerdeki bir iltihaptır.

Kaul, "Bunlar kolonun astarında delinmiş deliklere benzeyen, dışkıyla veya diğer yabancı cisimlerle iltihaplanmaya veya tıkanmaya eğilimli gözüküyor" diyor.

Belirtiler, antibiyotiklere cevap verebilecek olan alt karın krampını içerebilir. Yüksek lifli bir diyet yardımcı olabilir. Daha ağır vakalarda, apse, kanama ve hatta deliklere neden olabilir ve bu da şiddetli ağrı veya hatta cerrahi veya hastaneye kaldırma gereksinimi ile sonuçlanır.

8. Gluten intoleransı

Gluten intoleransı

Bazı insanlar, buğday, arpa ve çavdarın içinde bulunan bir protein olan glutüre kötü tepki verirler. Gluten intoleransının en şiddetli biçime çölyak hastalığı denir.

Alaradi "Gluten ince bağırsakta hasara neden oluyor" diyor. "İnce bağırsak normal çalışmıyor, besin maddelerini absorbe etmiyor" Uzmanlar ve hastalar gaz, şişkinlik, hafif-şiddetli ağrı ve yorgunluk yaratan gluten intoleransı ve çölyak hastalığının daha fazla farkına vardı.

İnce bağırsakların besin maddelerini emme yetersizliği, kronik ishal, kilo kaybı ve hatta yetersiz beslenmeye neden olabilir.

9. Endometriozis

Endometriozis

Endometriozis sadece kadınları etkiler. Bu, uterusun astarından hücreler kaçtığında ortaya çıkan ve vücudun diğer yerlerinde, genellikle pelvisin bir yerinde büyümeye başlayan bir durumdur.

Ağrı, düzensiz kanama ve infertilite olabilir. Kaul, endometriozis teşhisi güçtür ve genellikle jinekolog ve pelvik bir ultrasona sevk gerektirir.

Endometriozis küçük bir alanla sınırlıysa, ameliyat yardımcı olabilir. Aksi halde menstrüel siklus ağrılı belirtiler göstermeye eğilimli olduğu için ağrı kesici ilaçlar ve hormon tedavisi ile tedavi edilir.

10. Tiroid problemleri

Tiroid problemleri

Tiroid bezi boynunda bulunduğu halde, vücutta daha aşağıda sorunlara neden olabilir.

Alaradi, "Tiroid vücudun çeşitli işlevlerini düzenler ve sindirim sistemi sistemlerden biridir" diyor Dr. Alaradi.

Tiroid çok fazla hormon üretirse (hipertiroidi), sindirim sistemini hızlandırarak ishal ve karın kramplarına neden olur.

Öte yandan, düşük aktif bir tiroid (hipotiroidizm) sindirim sistemini yavaşlatır ve kabızlık ve gazdan dolayı ağrıya neden olabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları