Hızlı öldüren virüsler  5 madde
Yaşadığınız çevrede veya yolculuk yapacağınız bir yerlerde sizi öldürebilecek virüsler bulunuyor peki bunlar neler 5 madde

1. Deng humması virüsü

Deng humması virüsü

Sivrisinek virüsü kemik ağrısı , yüksek ateş yapmasıyla biliniyor. Kan damardan yayılan virüs vucut boşluğuna çıkıyor. bunun sonucunda kısa sürede öldürüyor. 

2. Ebola Virüsü

Ebola Virüsü

Son zamanlarda çok sık duyduğumuz bir virüs tipidir.  Çok tehlikelidir ishal , kanama , deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden olur.  Adını afrikanın bir nehrinden alır . Bulaşıcıdır.  Kontrol altına alınmazsa salgınlar görünür . Ebola virüsü ipliksi yapıda , yaklaşık 80 nm boyundadır.  Genetik meteryali RNA'dan oluşur.

Bulaşma; Hastaların (hayvanlar başlıca maymun ve meyve yarasaları) kan ve vücut sıvıları ile bulaşır. Hava yoluyla bulaşma tespit edilmemiştir.

3. Hıyarcıklı Veba virüsü

Hıyarcıklı Veba virüsü

Bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Vebanın farelerden bulaştığı kanısı yaygındır, ancak gerçekte bakteriyi yayan bir tür piredir. Ve fareler de bu hastalığın kurbanıdırlar. Tarihte veba salgınlarından önce şehirlerde büyük miktarda fare ölümlerinin meydana geldiği görülmüş, ölü farelerle temas eden insanların, pire ısırması nedeniyle bu hastalığa maruz kaldıkları tespit edilmiştir.

Hastalık, mikrop kapıldıktan 2-8 gün içerisinde kendini gösterir. Hastada aniden başlayan baş ve sırt ağrıları, ateş, titreme, kusma, nefes darlığı, halsizlik, deri lekeleri, burun kanaması, kan tükürme, kasık ağrıları ve devamlı dalgınlık görülür.

4. Enterovirus D68 Virüsü

Enterovirus  D68 Virüsü

Enterovirüslerin 100'den fazla türü vardır. Bu mikrop bağırsakları etkilerken aynı zamanda birçok farklı hastalığa da neden olur. Enterovirüs D68, genellikle solunum yolları ile ilgili problemlerle kendisini gösterir. Bebek, çocuk ve gençler en yüksek risk grubunu oluşturur. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

5. Nekrotizan Fasiit Virüsü

Nekrotizan Fasiit Virüsü

Nekrotizan fasiit bir yumuşak doku enfeksiyonu türüdür. Cilt ve kas dokularınızın yanı sıra, deri altı dokusunu da tahrip edebilir.

Nekrotizan fasiit en yaygın şekilde, genellikle et yiyen bakteri olarak bilinen en A grubu Streptokok enfeksiyonundan kaynaklanır. Bu durum, enfeksiyonun en hızlı hareket eden formudur. Bu enfeksiyon diğer bakteri türlerinden kaynaklandığında, tipik olarak hızlı ilerlemez ve o kadar tehlikeli de değildir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları