Yirmilik diş ağrısından kurtulmak için 24 en iyi çözüm
Onların yirmilik dişlerini ele geçiren herkes, bunun ne kadar acı verici olduğunu bilir. Bebeğin gibi diş çıkmasını hatırlamamamızın bir nedeni var ... acıyor! Bu "yetişkin" dişler 17-25 yaşları arasında ortaya çıkmaya başlar ve ciddi ağız ağrısı nedeni olabilir. On altıncı doğum gününüzde bir yerde oluşmaya başlarlar ve çok daha akıllı olduğunuzda daha yaşlı oluncaya dek patlamazlar çünkü "yirmilik dişleri" lakaplı olmalarının nedeni budur.

Yirmilik dişleri, aslında antropologların, evrimin eski atasının diyetine olan cevabı olduğuna inandıkları üçüncü molar başlıklardır. Kökler, yapraklar, fındıklar ve sert etler ek çiğneme gücüne ihtiyaç duyuyordu, bu nedenle onların ihtiyaçlarına eşlik edecek üçüncü molar diş seti vardı. Günümüz modern çağında yiyeceklerimizi pişirebiliriz ve çatal ve bıçakları kullanabiliriz, yirmilik dişlerimizin kullanımı neredeyse yok olmuştur. Aslında şu anda körelmiş organlar denilen, evrim yüzünden işe yaramayan vücut parçaları olarak biliniyorlar.

Bazı insanlar yirmilik dişlerini bile hiç alamasa da, ölenlerin ne kadar acı verici ve rahatsız olduğunu bilenler. Bazıları yalnızca pokuslamak isteyen bir yirmilik dişine sahip olacak ve diğerleri dörtünü de ağrılı bir giriş yapmak için alabilecek. Çenelerimiz zamanla küçülmüş ve yirmilik dişleri içeri girdiklerinde çoğu kez dişleri çevreleyen diğer dişlerin etkisinde kalmış oluyorlar. Bazen kısmen patlarlar ve bölgeyi enfeksiyona veya bakteriyel büyümeye açık bırakırlar.

Yirmilik dişleriyle ilgili sorunlar orada durmaz. Yirmilik dişleri cildin üstesinden gelmezse, diğer ağız sorunlarına da yol açabilir. Kalıcı dişleriniz kalabalıklaştırabilir ya da yerinden edilmiş olabilir ve bu yolda başka sorunlara neden olabilir. Oral sağlığa ilişkin uzmanlar, orada Yirmilik dişleri olan insanların yaklaşık% 85'inin kendilerini kaldırması gerekeceğini tahmin ediyor.

Dişhekimine gitmeden ve nihayet bilgeliğini dişlerini çıkarmadan önce, çok fazla acı çekeceğinden daha fazla. Neyse ki Yirmilik diş ağrısı ile büyük ölçüde yardımcı olacak epeyce doğal, evde çare bulunmaktadır. Evde halihazırda sahip olduğunuz şeylerle doğal olarak ağrı tedavisine başlayabildiğinizde, tezgah üstü diş ağrısı hafifletmek için yerel eczanize acele etmeğe gerek yoktur. Yirmilik diş ağrısı çekiyorsanız, hızlı hafifletmek için aşağıda listelenen çeşitli ev ilaçlarını deneyin.

24 Yirmilik Diş Ağrısı için Evde Çareleri

1. Sıcak Tuzlu Su

Ağzınızı ılık tuzlu su ile durulamak yirmilik diş ağrısından kurtulmanın en kolay ve etkili yollarından biridir. Sıcak su alın ve bir kaç yemek kaşığı tuzu çözün. Tuzlu su sıcak bir sıcaklığa soğutulduğunda, ağzınızı bir kaç dakika boyunca durulayın ve gözle görülür bir rahatlama hissedeceksiniz.

2. Soğan

Soğan tadı bırakamazsanız, soğan, yirmilik diş ağrısı için harika doğal bir çare. Sadece bir soğan alın, yarı yarıya kesin ve dişin ağrıyan yanağın içine koyun. Meyve sıkacağı ayıklayabildiğiniz sürece (10-15 dakika kadar) ayakta tutabildiğiniz sürece ağzınızda bırakın. Ağzınızda güçlü bir acı tadı bırakabilir, ancak diş ağrınızı büyük ölçüde rahatlatır.

3. Karanfil

Karanfil diş ağrısı için en eski çarelerden biridir. Dünyadaki farklı kültürler tarafından diş ağrısını gidermek için uzun süre kullanılmış, karanfil dövüşemez. Bütün bir karanfil veya karanfil yağı kullanabilirsiniz. Tüm karanfil kullanılıyorsa, basitçe alıp acılı yirmilik dişinin üzerine koy. Ağrınız tamamen tükene kadar çiğnemek veya tükürmeyin. Bunun yerine yağ kullanmaya karar verirseniz, yapmanız gereken tek şey birkaç damla alıp doğrudan diş ve çevresindeki diş etlerine sürtün. Bu yöntemi, rahatsız edici yirmilik diş ağrısından hızlı bir rahatlama sağlamak için gün boyu kullanabilirsiniz.

4. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, doğal sağlık bakımını ciddiye alanlar için şarttır. Bir takım farklı kullanımlara sahiptir ve yirmilik  diş ağrısını önemli derecede temizleyecektir. Birkaç damla çay ağacı yağı alın ve onu doğrudan dişe ve dişetlerine sürtün. Ağrıyan yirmilik dişleriyle ilişkili acıyı hafifletmek harikadır.

5. Buz Paketi

Ortaya çıkan ve rahatsız edilen yirmilik dişleri yüzünden ağzınızın üzerinde acelenen bir buzluk kullanmak, enflamasyon ve ağrıdan kurtulmanın kolay bir yoludur. Ağrı azalana kadar 15 dakika ve 15 dakika boyunca buzlanma deneyin. Bu yöntemi, ağrının uzatılması için gün boyunca dilediğiniz kadar kullanın.

6. Nane

Nane nimetinin tek nedeni boğaz ağrısı değildir. Aslında yirmilik diş ağrısı mükemmel bir kurtarma ve onunla birlikte gider taze bir aroma vardır. Nane nimetini yirmilik diş ağrısı hafifletmek için kullanmak için iki şeyden birini yapabilirsiniz. Birincisi, taze yaprakları alıp onları keder veren dişin üzerine koymaktır. Bu paketi en az 20 dakika açık bırakın, rahatlayın. Ayrıca, pamuklu çubuk üzerine birkaç damla nane nektarı ekstresi alabilir ve doğrudan dişe uygulayabilirsiniz. Pamuklu çubuğu bir kaç dakika dişiniz üzerinde bırakın ve dişlerinizi hassas cildinize itmekle birlikte gelen acı verici acıyı hafifletmeye başlayın.

7. Pişirme Soda Paste

Bir pişirme tozu macunu kullanmak, sorunlu dişinizin şişmesini azaltmanıza ve ağrıyı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu kolay evde telafat bilgeliği diş ağrısı için kullanmak için, normal diş macunu bir dab al küçük bir kase koyun ve onunla biraz kabartma tozu karıştırın. Bu macunu doğrudan inciten dişe uygulayın ve rahatlamanın farkında olduğınıza emin olabilirsiniz.

8. Zeytinyağı

Zeytinyağı yüzyıllardır kullanılmaktadır ve orada bulunan en şifalı gıdalardan biri olarak düşünülmektedir. Zeytinyağı kullanımını gerektiren çok eski bir halk mücadelesi vardır ve yirmilik  diş ağrısı için dövülmez. Zahmetli bir yirmilik  dişi için zeytinyağı kullanmak için, az miktarda zeytinyağını ısıtın ve ılık bir sıcaklığa soğumasını bekleyin. Soğutulduktan sonra yan yatın veya başınızı yana eğin ve ufak miktarda ılık yağ doğrudan dişinizin üzerinde bulunduğu taraftaki kulağın içine dökün. Yalnızca az miktarda yağ kullanmanız önemlidir, ancak bunu yaptığınızda acıyı hızlı bir şekilde azaltmak için şüphesiz bulacaksınız.

9. Buğday Çimeni

Wheatgrass diş ağrısı için şaşırtıcıdır ve hızlı bir rahatlama için birçok kişi tarafından kullanılmıştır. Gelişmekte olan yirmilik  dişleriyle ilişkili ağrıdan kurtulmak için buğday tarhını kullanmak için, ağzınızdaki bir damla suyu bir iki dakika sürünüz. Buğday çimi suyu, bir gargara gibi kullanılırsa diş çevresindeki toksik maddeleri kaldıracak ve ağrıyı almaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, meyve sıkıldıktan sonra gerçek çimleri alabilir ve ekstra rahatlama için sıkıştırılmış diş üzerine doğrudan koyabilirsiniz.

10. Guava Yaprakları

Doğa gerçekten bedeninizi etkili bir şekilde iyileştirmek için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi verir ve guava yaprakları akıl diş ağrısından hızlı bir şekilde kurtulmanın en doğal yollarından biridir. Bir avuç taze guava yaprağı alın ve suda birkaç dakika kaynatın. Haşlanmış yaprakları sudan alın ve yutmadan 30 saniye boyunca çiğneyin. 30 saniye sonra yaprakları tükürdükten sonra yaşadığınız ağrıda büyük bir farklılık fark etmeniz gerekir. Ayrıca, haşlanmış guava yaprağı suyunu, bir gargara tuzu gibi eklenmiş olan bir gargara ile de kullanabilirsiniz; bu da size benzer bir rahatlama sağlayacaktır.

11. Vanilyalı

Vanilya sadece harika kek veya milkshake yapan bir şey değildir. Ayrıca rahatsız edici yirmilik diş ağrısından kurtulmanın çok etkili bir yoludur ve hiçbir zaman daha iyi hissedeceksiniz. Pamuklu çubukla birkaç damla vanilya ekstresi ekleyin. Bu pamuk bilyasını etkilenen dişe doğrudan yerleştirin ve iyi bir 15 dakika veya daha fazla süreyle orada oturmasına izin verin. Ortaya çıkan bilgelik dişleriyle gelen acıyı azaltmada büyük yardımcı olduğunu göreceksiniz.

12. Elma Sirke Sirkesi

Elma sirkesi sayısız ev ilaçlarında şaşırtıcıdır ve diş ağrısı için yenilemez. Aklımda bilgeliği diş ağrısından kurtulmak için bu ev ilaçlarını kullanmak için pamuklu bir top alıp elma sirkesi ile ıslatın. Batırılmış pamuk bilyasını, doğrudan belaya girecek olan dişin üzerine yerleştirin ve en az on dakika bekletin. Bu yöntem mutlaka en iyisini tadını çıkarmakla kalmaz, ortaya çıkan yirmilik dişleriyle gelen rahatsız edici acıyı çabucak uzak tutmak için harikalar yaratır.

13. Cayenne Biber Yapıştır

Cayenne biber acıyı hızlı bir şekilde çıkaracak, sadece biraz yanabilir. Eğer yanık durabiliyorsa, uzağa gittikten sonra ağrı onunla birlikte gider emin olabilirsiniz. yirmilik diş ağrısı için bu etkili çamaşırhaneyi kullanabilmek için, bir çay kaşığı kabuklu biber alıp güzel, kalın bir macun oluşturana kadar birkaç damla su ile karıştırın. Bu macunu doğrudan ağrıyan dişinize uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Birkaç dakika sonra yanma azalacak ve dişiniz çok daha iyi hissedecektir.

14. Siyah Biber Tozu

Yanacak diş ağrısı telafisi konusu olduğumuz sürece, karabiber tozu dişinize tanıtılır işinize yarayacak, ancak işi yaparken rahatsız edici bir yanma hissi yaşayacaksınız. Toz karabiber alın ve tozu doğrudan dişe uygulayın. Ayrıca, cayenne biber gibi bir hamur yapabilirsin. Bunu yalnızca birkaç saniye bırakın, yanan ağrıları olabildiğince görmezden gelin, yoksa yanma hissi azaltıldığında dişinizin daha iyi hissedeceğini göreceksiniz.

15. Soğuk Patates

Dondurulmuş patates, yirmilik diş ağrısından kurtulacak harika bir ev ilaçtır. Bir patates alın ve buzdolabına yaklaşık on dakika kadar veya iyi soğutulana kadar koyun. Patatesleri dondurucudan çıkarın ve doğrudan yirmilik dişinize uyacak ince bir dilim kesin. Soğutulmuş patates sinirleri uyuşturur, ağrıyı rahatlatır ve dişinizin daha iyi hissetmesini sağlar. Bunu, zararlı herhangi bir yan etkisi olmaksızın, gereken kadar çok kez yapabilirsiniz.

16. Goldenseal Tentürü

Birçok kişi goldenseal'i duymuş olsalar da, tam olarak ne yaptığından emin değiller. Aslında, tıbbi amaçlarla yüzlerce yıldır kullanılmakta ve vücudun kendi bağışıklığını büyük ölçüde teşvik etmeye yardımcı olmaktadır. Şaşırtıcı antifungal ve antiviral bir bitkidir ve yirmilikdiş ağrısını azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Boğazdan bir yirmilik dişine goldenseal kullanmak için, birkaç altın bir goldenseal tentür alıp doğrudan dişe uygulayın. Bunu hafifçe sulanmış bölgeye masaj yapın ve yaklaşık 5 dakika bekletin. Acın hızlı bir şekilde ve etkili bir şekilde acınızdan kurtulmak için gereken tek şey budur.

17. Soğanlı Hıyar

Soğutulmuş bir salatalık yirmilik diş ağrısı için mükemmel bir çare olur. Birkaç dakika için dondurucuya bir salatalık koyun ve iyice soğumasını bekleyin, ancak donmasına izin vermeyin. İyi soğutulduktan sonra dondurucudan çıkarın ve incinmiş dişinize sığacak şekilde küçük bir dilim kesin. Soğuk ağrı düzeyinizi düşürecek ve meyve suyu ekstra rahatlama sağlayacaktır. Evde bir meyve sıkacağı varsa, bir salatalık sıkılıp ağzını durulama olarak kullanmayı deneyin. Hamuru da soğutabilir ve bunu doğrudan dişin üzerine yerleştirebilirsiniz.

18. Siyah Çay

Sıcacık bir fincan siyah çay, birkaç yoldan ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlayacaktır. Sadece çayın sıcaklığı şişmeyi büyük oranda azaltmaya yardımcı olmaz, aynı zamanda çay poşeti de acıyı çekecektir. yirmilik diş ağrısını çabucak kesmek için bu kolay evde kullanılmış çare kullanmak için, bir fincan siyah çay hazırlayın ve rahatsız edici şişme belirtilerini azaltmak için yudumlayın. Daha sonra demlenmiş çay torbasını alıp ağız dişin üzerine koyun. Bunu sıcak çayın kombinasyonu ile hızlı bir şekilde diş ağrısını ortadan kaldıracak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bulacaksınız.

Sarımsak

Şaşırtıcı sarımsakların sağlığınız için herkes bilir. Sarımsak içeren sayısız antibiyotik özelliği, diş ağrısından kurtulmak için çok iyi bir şeydir. Ortaya çıkmakta olan mafsalıların üstüne ezilmiş sarımsaklara karşı bir şans yok. yirmilik diş ağrısından kurtulmak için bu son derece etkili yöntemi kullanmak için, bir diş sarımsak kadar ezin ve biraz deniz tuzu ekleyin. Bunu doğrudan ağrılı dişinizin üstüne koyun. Dişinize tamamen soyulmuş karanfil koyup üzerine ısırmak da iyi bir fikirdir. Kullanmanız için taze sarımsak yoksa sarımsak tozu ve sudan da yapıştırabilirsiniz. Sadece ağrı ile birlikte yardımcı olmaz aynı zamanda bağışıklık sisteminizi arttırırken herhangi bir viral enfeksiyona neden olur.

20. Viski

Viski bir zamanlar korkunç diş ağrısından kurtulmak için tercih edilen yöntemdi. Canlı bir yirmilik  dişini rahatlatmak için birkaç ons viski öngören Vahşi Batı'da bir çok diş hekimi vardı. Bu yöntem hâlâ etkili ve ağrınızı hızla almanıza yardımcı olacak. Bir ons viski alın ve en az bir dakika ağzınızda tutun. Etkilenen dişe vuracağınızdan emin olarak ağzınızda yavaşça döndürmeyi deneyin. İşiniz bittiğinde tükürebilir veya yutabilirsiniz. Yutmayı seçerseniz, günde bir çok kez bu yöntemi kullanmadığınızdan emin olun!

21. Yağ Çekme

Ayurvedik tıpta, diş ağrısı, diş eti kanamaları ve abse diş ve daha fazlasını içeren ağız bozukluklarını tedavi etmek için yıllarca yağ çekme işlemi yapılmıştır. İnsanların ağız sorunlarında içerdiği muazzam faydaları bulmaya başlamasıyla birlikte, yağ çekme batıda popülerlik artıyor. yirmilik diş ağrısı için bu son derece etkili çare kullanmak için tek bir çorba kaşığı susam, hindistancevizi veya ayçiçek yağı gerekir. İşleminde hiçbirini yutmamaya dikkat ederek, ağzınızın içindeki yağı 15 dakika boyunca döndürün. Bunu tükürüp ağzınızı ılık tuzlu su ile durulayın. Yağın günde 3-4 kez çekilmesi bu işlemi yapın ve dişinizin iyi hissedeceksiniz. Sadece diş ağrısı için değil, günlük temiz ve sağlıklı bir ağız için yağ çekme işlemi yapılabilir.

22. Adaçayı, Tuz ve Alkol

Adaçayı, tuzu ve alkolü uyuşturmak yalnızca ciddi diş ağrısı çekmekle kalmaz aynı zamanda iltihap ile savaşmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için de mükemmeldir. Sage, mükemmel antibiyotik özelliklerine sahiptir ve ortaya çıkan yirmilik dişlerinin rahatsız edici acısını yaşayan birçok kişi için geçerlidir. Bu etkili ev ilaçlarını kullanmak için, kurutulmuş adaçayı 2 çay kaşığı alıp küçük bir bardağa ezin. Bir çay kaşığı tuz ekleyin ve bir onsluk votka gibi en az 40 kanıt alkol ekleyin. Alkolün rengi yeşilimsi kahverengi bir renge dönene kadar bu karışımı yaklaşık 5 dakika birlikte verin. Bu karışımı küçük yudumlara alın ve ağzınızda bir kaç dakika dolaşın. Bunu tükür ve hepsini tükene kadar tekrar et. Her seferinde işe yarıyor ve en acı durumlarda bile yardımcı olacaktır.

23. Zencefilli Kökü

Zencefilli kök, diş ağrısını gidermek için kullanılan bir klasiktir ve yirmilik dişleriniz zengindir zencefinize neden olmaya başladığında tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir. Hemen çare bulmak için bu çareyi kullanabilmek için, zencefil ince bir dilim kesmeniz, cildi çıkarmanız ve etkilenen dişiniz üzerine koymanız yeterlidir. Üzerine hafifçe ısın ve on dakika kadar devam et. Bu yöntemin çok hızlı bir şekilde çalıştığı gösterilmiştir ve gerektiğinde sıklıkla yapılabilir. Zencefilinizi buzdolabında saklayın ve ağrınız kötüye gidince bir dilimi kesin. Bu, iyi çalışan ve her zaman işleyen doğal bir yöntemdir.

Ekinezya

Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve soğuk algınlığı veya gribe yakalanırsanız almanız gereken bir şey değildir. Ortaya çıkan yirmilik dişleriyle gelen diş ağrısını ortadan kaldırmada da çok güçlüdür. Bu çareyi kullanabilmek için taze Ekinezya kökü tercih edilir. Kökünüzü doğrudan acıya neden olan dişin üzerine yerleştirin ve üzerine hafifçe ısırın. Dişinizin etrafındaki kırık cildi nedeniyle dişeti kanamalarınız varsa, bu kanamanın durdurulmasına yardımcı olur ve acıyı da almaya yardımcı olur. Eğer taze Ekinezya kökü bulamazsanız, bir fincan Ekinezya çayı karıştırın, için ve çayın torbasını dişinize uygulayın. Bu da etkili bir şekilde çalışacaktır.

yirmilik dişlerinizi almak, kendi başınıza gelene kadar veya diş hekimi tarafından çekilmene kadar rahatsız edici bir deneyim olacaktır. Varlıklarıyla birlikte gelen acıyı azaltmak, bu doğal ev ilaçlarından herhangi biriyle kolaylıkla yapılabilir. Kendi evinizin rahatlığında doğal ve etkili bir şekilde alabileceğiniz zaman bu dişleri alma acısı çekmeye gerek yok. Hızlı bir yirmilik diş ağrısı rahatlatması için doğal olarak bu tariflerden herhangi birini deneyin.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları