Yapay Zeka İnsanları kurtarmaya devam ediyor
IBM'nin suni zeka sistemi Watson, bugüne dek yaptığı en iyi işi yaptı; bir insanoğlunun hayatını kurtardı!

Yapay Zeka İnsanları kurtarmaya devam ediyor

IBM'nin Watson yapay zekası Jeopardy'de kazanmaktan egzotik yemekler pişirmeye kadar bir çok şeyi yapmış durumda ve şimdi de, şu ana kadarki en büyük başarısı ile karşımıza çıkıyor: Bir hayat kurtarmak.

Tokyo Üniversitesi doktorlarının söylemiş olduğine nazaran bu yapay zeka, aylar önce yanlış teşhis konulmuş olan 60 yaşındaki bir hanımın hastalığını löseminin ender bir türü olarak doğru bir halde tespit etti. Analitik makine, 10 dakikasını ayırarak hastanın genetik değişimlerini 20 milyon kanser hastasından oluşan bir veri tabanı ile karşılaştırdı ve tam olarak bulunamayan sorunu doğru bir şekilde belirlemenin yanı sıra tedavi sürecini de başlattı. Ayrıca üniversitenin söylemiş olduğine nazaran Watson, bir başka hastada da löseminin bir başka ender türünü buldu.

Muhtemelen, Watson ve öteki AI sistemlerinin hastanelerde düzenli bir şekilde önerilerde bulunması için daha uzun seneler beklememiz gerekmekte ve bu sistemler, aslına bakarsan var olan bir veri tabanı olmadığında çok işe yaramayacak. Sadece meydana getirilen teşhisler, hızla gelişen teknolojinin medikal dünyada ne kadar kullanışlı olabileceğini bir defa daha gözler önüne seriyor. İnsan doktorların nadir rastlanan bir hastalığı fark etmeleri için çok uzun süreler harcamaları yada diğer hastanelerin yardımını istemeleri lüzumlu olabilirken, doğru verilerin bulunması ile birlikte teknoloji, hızlı bir halde tedavi sürecini başlatabilmekte..

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları