Tsunami Japonyaya Geri Dönüyor
Japonyada geçen yıllarda tusunami felaketini hepimiz işittik şimdi tsunami tekrardan geri geldi 7.4 şiddetinde depremle sarsıldı. Japonya tusunami önlemini alıyor.

Japonya'nın kuzeydoğusundaki Fukuşima şehrinde olan 7,4 büyüklüğündeki zelzelenin hemen peşinden, sahil kasabalarında yaşayan halka sirenlerle tsunami ikazı yapıldı. Fukuşima'nın 70 kilometre kuzeyindeki Sendai'de boyu bir buçuk metreye yaklaşan dalgalar hasebiyle halk hanelerini ayrılarak tepelere çıktı.

Pazartesi günü mahalli saatle sabah 6'da olan yer sarsıntısı, Fukuşima açıklarında ve 10 kilometre derinlikteydi. Uzmanlar, bu sarsıntının 2011'deki 9 büyüklüğündeki depremin artçı şoku olduğunu düşünüyor.

Japon kabinesinin sözcüsü Yoşihide Suga, tertip ettiği medya toplantısında 2011'deki yıkımdan sonra tüm reaktörleri kapatılan Fukuşima nükleer santralinde deprem nedeniyle rastgele bir mesele olmadığını söyledi. Suga, deprem esnasında üçüncü reaktördeki soğutma sisteminin de devre dışı kaldığını, diğer taraftan bunun herhangi bir hasara sebep olmadığını kaydetti.

Japonya'nın kuzeydoğusunda 11 Mart 2011'de olan ve 18 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan dev tsunami, Fukuşima santralinde radyoaktif sızıntıya sebep olmuştu. Sızıntı, Çernobil'den 25 sene sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer yıkımına kapı aralamış, bölgeden 160 bin kişi salıverilmişti.

Tsunami ile ilgili

Japonca'da kelime manası 'liman dalgası' olan tsunami, deniz yatağının ani hareketiyle dalgalanan denizlerde görülüyor. Depremler, volkanik patlamalar, su altı toprak kaymaları ve hem de göktaşları dahi tsunamiye kapı aralayabiliyor.

Genelde 50 metreden az derinlikte ve 6,5 büyüklüğündeki depremler sonrası olan tsunamiler, 8 büyüklüğündeki depremler sonrası yıkıcı olabilir. Umman tabanındaki çekilme su düzeyini azaltıp yüzeyde hareketlenmeye kapı aralıyor. Açığa çıkan sismik dalgalar, yüzeyde dalgaları tetikliyor. 

Suyun derinliğinde, depremin merkez üssünden uzakta, dalgalar tabandan yükseldikçe büyür. Derinlerde dalgaların hızı 500 - 800 kilometre/sa çıkabilirken, kıyıya yaklaştıkça 20-30 km/sa hıza düşer. Dalgaların boyu 30 metreye varabilir, tsunami 10-40 dakika sürebilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları