Tika'dan Engelli vatandaşlara  büyük destek
TİKA, Tunus'ta engelli ve down sendromlu çocuklara hizmet veren özel eğitim merkezine donanım desteği sağladı.

Tika'dan Engelli vatandaşlara büyük destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus'ta engelli ve down sendromlu çocuklara rehabilitasyon ve bakım hizmeti elde eden Handischool Özel Eğitim ve Engelli Merkezi'ne donanım desteğinde bulundu.

 

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, Tunus’un başkenti Tunus’ta engelli ve down sendromlu çocukların zihinsel, psikolojik ve toplumsal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 4-16 yaş arası toplam 40 çocuğa rehabilitasyon ve bakım hizmeti veren Handischool Özel Eğitim ve Engelli Merkezi'nin donanımına ilişkin ekipmanlar ile eğitim, tedavi, kırtasiye ve terapi amaçlı gereksinim duyulan malzemelerin tedarik edilmiş olduğu açıklandı.

 

Malzemelerin düzenlenen törenle yetkililere teslim edilmiş olduğu kaydedilen açıklamada, törende konuşan Tunuslu yetkililerin desteklerinden dolayı TİKA'ya teşekkür etmiş olduğu ve işbirliklerin artarak devam etmesi temennisinde bulundukları bildirildi.

 

Tunus sosyal İşler Bakanlığına kayıtlı engelli kişi sayısının 200 bini geçmiş olduğu ve ülke genelinde engelli oranın yüzde 2’nin üzerinde olduğu ifade edilen açıklamada, bu oran içerisinde herhangi bir devlet desteği alabilen engelli sayısının çok az olduğu ve rehabilitasyon merkezlerinin kaynak, donanım ve personel eksikliğine bağlı olarak yeterli etkinlikte hizmet veremediği kaydedildi. Açıklamada, bu durumun engelli kişilerin topluma yine kazanmıştırrılabilmelerini zorlaştırdığı vurgulandı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları