Kim Milyoner olmak ister hangi palamut cinsi daha büyüktür sorusunun cevabı
Kim Milyoner olmak ister hangi palamut cinsi daha büyüktür sorusunun cevabı

Hangi palamut cinsi daha büyüktür? 

A. Torik, B. zindandelen, C. kestane, D. altıparmak Cevap: Zindandelen

Palamut, Japon mutfağında önemli bir balık bileşenidir ve birçok stok ve sosun temel bir bileşenidir. Asya pazarlarında, su ya da pirinç şarabında eritilmek üzere şekillendirilmiş pul ya da topaklar biçiminde mevcuttur ve bazı kurutulmuş palto çeşitleri, yosun gevreği ve baharatlı biber gazı gibi aromalar ile birlikte gelir. Palamut da bazen listelenir veya katsuobushi olarak etiketlenir.

Uskumru familyasındaki Sarda cinsi balıklar, orkinos tuna benzeri diğer benzer türlerle birlikte palamut yapmak için kullanılır. Balık ayrıca Japonya'da Palamutlar olarak bilinir ve çatallı kuyrukları olan uzun şık gövdeleri ve sırt ile kuyruk yüzgeçleri arasında bir dizi küçük kanat bulunur. Mutfak değerine ek olarak sundukları spor için Palamutlar da takdir edilir ve tüm büyük okyanuslarda bulunur. Palamutlar da taze yenilebilir ve bazen orkinos ailesinin diğer üyeleri ile birlikte konserve satılır.

Japonya'da palavra sezonu, Japonya kıyılarındaki balık okulu sonbahara kadar orada kaldığı ilkbaharda başlıyor.Palamutlar, haşlanmış bütün haline getirilmeden ve yarı yarıya kesilmeden önce çok sayıda hasat edilir. Balıkların kemikleri ve derileri çıkarılır ve bölünmüş balıklar geleneksel olarak güneşte füme edilir ve kurutulur. Balıklar, katı kahverengi balık blokları oluşuncaya kadar sürekli olarak kurutulur ve tamamen kurutulur ve tamamen veya tamamen satılabilir.

Bonito, ticari balıkçılık kullanım kolaylığı için balığa dökmeye başlayan 1970'li yıllara kadar bütün olarak satılmıştı. Bu periyottan önce aşçılar, balıkların bir kısmını düzenli aralıklarla balık dışına biriktiren kalıpları çıkaracak şekilde tıraş ederdi. Bazı aşçılar, aromanın yongalardan daha üstün olduğunu iddia ederek, bütün palamutayı tercih ediyor. Bu pulların kuruması ve lezzet kaybetme eğilimi daha yüksektir ve sıkıca kapatılmış kaplarda karanlık, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.

Palamutlar, dashi'nin ana maddelerinden biri, miso çorbasının temelini oluşturan Japon çorbası, erişte çeşitli yiyecekleri kaynatan sıvılar, erişte suyu ve bazı soslar ve turşular. Dashi suda yosun dolması ve palamut kaynatılmasıyla elde edilen sıvıyı geride bırakarak zengin, tuzlu bir et suyunu bırakır. Birçok diğer Japonca yemek tarifleri bu hayati deniz ürünü maddesi için arıyor ve Japon baharatlarının bir kütüphanesini korumak isteyen aşçılar, palamut veya önceden karışık daşi tozları almalıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları