Kahvenin sizi şaşırtacak bilimsel faydaları
Lezzetli olduğunu ve sizi uyandırmadığını biliyorsunuz, ancak yeni bulgular, kahvenin hafızanızı da geliştirebileceğini gösteriyor. Kahve molası için kim var?

Kahvenin faydaları

Günlük java düzeltmeniz bildiğinizden daha fazlasını düzeltiyor olabilir-aslında, öğrenmek için gerekli olan kırık DNA dizilerini onarıyor. Görünüşe göre, yeni bir şey öğrenecekseniz, beyninizdeki hücreler, nöron biliminin Picower profesörü ve Picower Öğrenme ve Bellek Enstitüsü direktörü Li-Huei Tsai'ye göre nöronların hemen onarması gereken hasarları yaratarak DNA'sını kırıyor. MIT. Ancak bazen yaşlandıkça, bu onarımlar yeterince hızlı gerçekleşmez, muhtemelen hafıza kaybına ve demans gibi diğer bilişsel hasar şekillerine neden olur.

Tsai, "Genç olduğumuzda beyinlerimiz yeni şeyleri öğrenirken DNA kopmaları yaratır, ancak hücrelerimiz bunun üstünde kesinlikle bulunur ve sistemin işlevselliğini korumak için hasarı hızla onarabilir" dedi. Ancak yaşlanma ve özellikle bazı genetik koşullar altında DNA tamir sisteminin etkinliği tehlikeye girdi ve hasar birikimi sağladı ve görüşümüze göre bu durum çok zararlı olabilir "dedi.

Yudumlarken bir bardak yudumlayarak hasarı daha hızlı onarmanıza yardımcı olabilir. Mart 2016'daki Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırması dergisinde yapılan araştırmada, bilim adamları kahve içmenin DNA kırılmasını iki saat gibi kısa bir sürede azaltabileceğini gösterdi. Çalışmada, Almanya'daki Kaiserslautern Üniversitesi'nden bir ekip, sekiz saat içinde dört kez 200 mililitre kahve ile 13 sağlıklı erkek verdi. Ardından, DNA bütünlüğünü değerlendirmek için kan örnekleri test edildi. Numuneler, kahve tüketiminden iki saat sonra DNA kırılmasında azalma gösterdi. Sekiz saat içinde denemeden önceki baz seviyelerine göre yüzde 30 daha fazla hasar azaltma yapıldı.

DNA iplikçiklerini korumak ve onarmak için kahve içmenin faydası daha fazla araştırmaya ihtiyaç duysa da, tip 2 diyabet, karaciğer hastalığı ve göğüs kanseri ile mücadele de dahil olmak üzere, kahve içmenin önemli sağlığa faydalarını kanıtlamış sayısız çalışma bulunmaktadır.

Kahve içme fikrini severseniz, ancak karnınızda çok zor ise, daha az asit olan ama aynı miktarda kafein gibi soğuk demlenmiş kahve var. Orada yeni seçenekler var. Primula kahve üreticilerinin üreticisi Epoca International Inc'in Josh Melzer, "Soğuk demlenmiş kahve daha pürüzsüz bir tat sunuyor ve sıcak demlenmiş kahvelere göre yüzde 65 daha az asidik, hem sağlık hem de tadı için müthiş bir seçenek haline geliyor" diyor.

Hafızayı geliştiren ödülleri elde etmek için ne kadar kahvenizi içmeniz gerektiğini hala belli değil, ancak bu arada, uykunuzu engellemediği sürece günde birkaç bardak şımartmanız mükemmel. Her seferinde mükemmel fincanı yapmak için bu kahve demleme sırlarını kullanın.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları