Hayatımızın Amacı Nedir?
Hayatımızın amacı nedir sorusun cevabını sonuna kadar okuyun. İnsanlar yaşadığı süre boyunca sürekli ve sürekli aynı soruyu sorup sorup durarlar ve yine bir sonuç çıkaramazlar . Fakat biz size bu sorunun cevabını vermeye çalışacaz.

Yaşadığın süre boyunca hayat nasıl ilerledi

Hayatımızın amacının ne olduğunu öncelikle kendi hayatımızın nasıl ilerlediğinden bahsedelim. 

Bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldin ve hiç bir şey bilmiyordun , açtın, beslenmeye ve büyümeye ihtiyacın vardı. Annen tarafından beslenip büyütüldün. Sonrasında büyüdün ve geliştin artık yürüyebilir, öğrenebilir hale geldin. İlk kez mırıldanmaya başladın sonrasında artık sesleri çıkarabiliyor bir şeyler konuşarak isteyebilir hale geldin 6 yaşına bastığında eğitime başladın 18 ,20 yaşlarına gelince hayatı sorgulamaya yanlışları düzeltmeye ve hayatı anlama yoluna başvurdun. Üniversiteden mezun oldun yada eğitim almadın bu zamana kadar çalışıp ekmeğinin peşine koştun. İnsanlarla tanıştın bilgi aldın araştırdın öğrendin . Bir gün birileri öldü ölümün ne olduğunu anladın tüm insanlar ölüyor diye kabul etmek zorunda kaldın. Dinlere inanıyordun ölümden sonra cennet veya cehennem gibi bir yerin olduğunu Allaha kulluk görevini yerine getirirsem cennete gireceğini biliyordun ve Hayatın allah tarafından yaratıldığına ve Allahın sadece ibadet için yarattığına inanıp yaşamaya devam ediyorsun yada hiç birine inanmıyorsun hayatın bir anlamı olmalı diye düşünüyorsun.

Hayatımızın amanı nedir?

Size tek bir kelime ile hayatımızın amacı söylicem hayatımızın amacı sadece yaşamaktır.  Evet sadece tek kelimelik bir cevaptır. Zaten biliyorduk dediğinizi duyar gibiyim fakat anlamamışsınız. Bu sorunun cevabını vermeden önce size kendi hayatınızda ne yaptığınızı bir düşünün demiştim. Fakat sadece hayatınız boyunca sadece yaşamışsınız ve sonrasında öleceksiniz. Hayatımızın anlamı mutlaka başka bir şey olması gerek hayır arkadaşlar . İnsan sıfır doğar aynı hayvanlar gibi yemeğe içmeye bağımlıdır. Yemek yemediği sürece hayatta kalamaz . Fakat siz hayvan gibi yaşamıyorsunuz çünkü biz hayatımıza anlamlar yükledik örneğin sabah erken kalkıp kahvaltı yapıp sonrasında işe gidip akşam işten gelip televizyon izleme, internete takılma, dışarı çıkmak gibi günlük rütin işler edindik . Yaşam için binalar inşa ettik , Eğitim için okullar yaptık. Hepsini biz yaptık. Fakat yanınıza hiç bir şey almadan bir dağlık alanda yıllarca kalırsanız aslında bir hayvan gibi yaşadığınızı göreceksiniz. O zaman şu soruyu sormanız gerekir. peki biz bunları yapmamış olsaydık sonumuz hayvan gibi olacaktı peki hayvanların hayatının bir amacı var mı?

Elbetteki yok sadece yaşamak için gerekli besinleri almaya çalışıyorlar ve bunu aynı sizin gibi zorunlu olarak almaktalar  yoksa hayatta kalamazlar. Bazıları otçul ,bazıları ise etçil  ve bazılarıda hem etçil hemde otçul . Hayatta bir ekosistem var ve hayatta kalabilmek için ise mutlaka yemek zorundayız. 

Belli bir süre yaşayabilmemiz için doğuştan bizde var olan vucudumuz bizi çocukluk döneminden yaşlılık dönemine kadar bize yaşamamızı sağlamaktadır. Bu süreç boyunca nice hastalıklar başımıza gelir ve erken yaştada hayatımı kaybedebiliriz. Erken kaybedilmiş bir hayatın nasıl bir amacı olabilir. Örneğin bir çocuğun hayattaki amacı nedir? diye sorduğunuzda sadece yaşamak ve büyümek diyeceksiniz peki çocuk yaşta olursa hayatının nasıl bir amacı olabilir? Hayatımızın hiç bir amacı yoktur Sadece yaşıyoruz büyüyoruz gelişiyoruz ,yaşlanıyoruz ve ölüyoruz ve geriye bizim gibi büyüyüp ölecek nesiller bırakıyoruz.  Yani demek istediğim yaratılışımızda hayatımızın bir amacı yok sadece üremek ve yeni nesiller türetmek fakat biz hayatımızda bir amaç çıkarabiliriz. Örneğin Tarih kitaplarında hiç silinmeyen bir kahraman yada Çok başarılı bir hekim olabilirsiniz. Bu hayatınız boyunca size güzel şeyler kazandırır ve sonraki kuşaklar için güzel şeyler. Bunu ancak siz belirleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları