Egzersizden Nefret ediyorum
"Egzersiz yapmaktan nefret ediyorum." Bu kelimeleri hastalar ve diğerlerinden kaç kez duydum? Onlara kaç kez söyledim? Bugün egzersizin daha şık hale geldiği için onları daha az sıklıkla duyuyorum.

"Egzersiz yapmaktan nefret ediyorum." Bu kelimeleri hastalar ve diğerlerinden kaç kez duydum? Onlara kaç kez söyledim? Bugün egzersizin daha şık hale geldiği için onları daha az sıklıkla duyuyorum. Şehir sokakları, egzersiz fizyologları, spor doktoru doktorları, fitness danışmanları ve aerobik eğitmenleri ve kişisel eğitmenler gibi joggers ve bisikletlilerle doludur; insanlar kaplıcalara ve sağlık kulüplerine akmaktadır ve tamamen yeni profesyonel sınıfları ortaya çıkmaktadır. Yine de, bu egzersizin sadece sporcular için olduğunu düşünen birçok kişiyle ve sağlıklı yaşayanlara kıyasla daha fazla zarar verecek şekilde egzersiz yapacak pek çok kimseyle görüşüyorum. Bu konuyla ilgili çok sayıda kafa karıştırıcı, çelişkili ve yararsız bilgi duyuyorum ve duyuyorum.

Başta, sağlıklı yaşam ve sağlıklı kilo kaybı için mantıklı, ılımlı egzersizin faydalarından büyük bir mümin olduğumu söyleyeyim. Tıbbî danışma için bana gelen tüm insanlara egzersiz alışkanlıkları hakkında sorular soruyorum ve çoğunlukla fiziksel aktivitelerde geçen zamanı artırmak yönünde değişiklik yapmak için sık sık onları davet ediyorum. Bu tür değişiklikler aslında mümkündür. Verdiğim tavsiye, kendi deneyimlerimden ömür boyu egzersizden nefret eden ve bir günün bir şekli olmadan geçip gidemeyeceğini hissedemeyen biri olarak geliyor. Aynı zamanda sağlık spa çalışanlarıyımdaydım, pek çok sağlık uzmanıyla konuştum ve pek çok sağlık tazminatıyla uğraşmak zorunda kaldım - yanlış uygulayan insanlarda yaralanmalar.

Fakat aslında bazılarımız direne, hatta egzersiz fikrinden nefret eder. Tembel özümüz, içimizdeki atalet ilkesidir, bize egzersiz yapmamız ya da buna vaktimiz olmadığı söyleniyor. Bu sesi işlemek için tek yol, ona hiç dikkat etmemektir. Bunu dinlerseniz, en iyi çabalarınızı sabote etmeye kararlısınız demektir. İşte pratik bir ipucu: Eski alışkanlıklarınızı boşa çıkarmak ve yeni sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirmek istiyorsanız, istediğiniz alışkanlıkları olan insanlarla vakit geçirin. Seçtiğiniz arkadaş ve tanıdıklarınız davranışınız üzerinde güçlü bir etkendir. Yemek alışkanlıklarınızı değiştirmek isterseniz, sağlıklı yiyecek yiyenlere daha fazla zaman ayırın. Alışılmış bir egzersize girmek isterseniz, şirketi düzenli olarak egzersiz yapanlarla birlikte tutun ve eğlenin.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları