Ebabil Kuşu özellikleri ve Kuran Mucizeleri
Ebabil Kuşu kuranı kerimde çok sayıdı adı geçen kuş özelliklerinden ve kurandaki mucizelerinden sizlere bahsedeceğiz. Ebabil kuşları diğer kuşlara göre çok farklı özellikleri bulunmaktadır. ve kuran'da yer edinmiştir.

Ebabil Kuşu özellikleri

Ebabil kuşu diğer kuşlardan farklı özellikleri bulunur.  Diğer kuşlar  yuva yaparlar , yere inerek yemek ararlar ve yuva yaparlar fakat ebabil kuşları diğer kuşlardan farklıdır doğumundan sonra sürekli uçarlar yere hiç inmezler sadece çiftleşme döneminde yere inerler ve sonra hiç uçmazlar. Ebabil kuşları 16,17 cm boyutlarında  genellikle kırlangıçla karıştırılan bir kuş türüdür. bu kuşlar uçarken uyurlar ve genellikle 25 yıl yaşarlar.  Diğer kuşlardan diğer bir özelliği ise ayakları üzerinde duramamazlarıdır.   ilk baharda ortaya çıkarlar ve son baharda güneye göç ederler.  renkleri kahverengi iken gökyüzünde siyah görünürler. 

Ebabil Kuşu Kuran'ı Kerim

Ebabil Kuşu Kuran'ı Kerim

Ebabil kuşu kuranı kerimde şöyle geçmektedir.

"Görmedin mi Rabbin fil sahiplerine ne yapti? Onlarin tuzaklarini bosa çikarmadi mi? Üstlerine sürü sürü kuslar gönderdi(Ebabil Kuşu). Onlara çamurdan sertlesmis taslar atiyorlardi. Nihâyet onlari yenilmis ekin yapragi gibi yapti." (el-Fil, 1I5/1-5).


Ebrehe ordusu Mekke'ye girerken deniz tarafindan, dahâ önce o bölgede hiç görülmemis, kirlangica benzer kus sürüleri bir anda ortaya çikarak Ebrehe ordusuna saldirdilar. Gaga ve pençelerinde tasidiklari taslari ve çamurdan balçiklari askerlerin üzerine biraktiklarinda onlar, kurumus, paramparça olmus agaç yapraklari gibi dagildilar. Rehberleri Nufeyl kaçti, askerler kus saldirisinda telef olup feci sekilde öldüler; yolda kalanlar, geriye dönenler de helâk oldular. Mekke'liler bu mucizeyi daglardan seyrederken Allah'in irâdesi karsisinda hayret ve dehset içindeydiler. Ebrehe, bu saldirida etleri parçalanmis, çürümüs halde San'aya dönerken, Hasm kabilesinin yasadigi bölgede gögsü ikiye yarilarak acikli sekilde öldü (Kadi Beydâvî, Envârü't-Tenzil, Fil Sûresi tefsiri).

Kuslar ve attiklari taslar hakkinda çesitli rivâyetler vardir. Bu olay Rasûlullah'in dünyaya geldigi yilda vukû buldugundan, Peygamberimizin ilk mucizelerinden sayilmistir. Muhammed b. Ishak ve Ikrime o yil çiçek hastaliginin Mekke'de yayginlastigini söylemislerdir. Muhammed Abduh (v. 19I5) bu rivâyetlerden hareketle Kur'ân'da geçen "Tayran Ebâbile" ifâdesiyle kastedilenin "sinekler" oldugunu ayaklarinda salgin hastalik mikrobu tasiyan sinek sürülerini Allah'in, Ebrehe ordusuna musallat kildigini belirtmektedir. Yeryüzünün en ihtisamli ordusu ve hayvanlari (filleri) ile gelen Ebrehe ve ordusunu Allah, bir ibret olsun diye gözle görülemeyen küçük canlilarla mikroplarla helâk etmistir. Bu görüsü yukarida zikrettigimiz gibi daha önce ilk siyercilerden Muhammed b. Ishak da kaydetmistir.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları