Avrupa Birliği Müzakere Durduruldu Şimdi Ne olacak
Türkiyenin Avrupa birliğine katılma müzakereleri durduruldu şimdi türkiye nasıl bir yol izlemeli daha önce avrupa müzakereleri için ne yapmıştı bunları inceleyelim.

Avrupa birliği müzakereleri neden durduruldu.

Avrupa birliği parlementosunda avrupa birliği ülkelerin katılımıyla türkiyenin avrupa birliği türkiye müzakerelerin durdurulması için oy birliğiyle karar verildi. 

Tek bir şartla tekrardan müzakerelerin başlayacağının sinyalini verdi. Türkiyede ohal kaldırılmalı

Bu nedenle Avrupa birliği türkiyenin darbeden sonra uygulamış olduğu ohal kararnemesi ve sonrasında türkiyede olan değişmeler avrupa birliğinin müzakereleri durdurma kararı alması.

Avrupa birliği müzakereler durduruldu şimdi ne olacak

Eğer Türkiyede ohal durdurulursa Avrupa birliği müzakerelere tekrardan devam edeceğidir. Fakat Sorun ohal getirdikleriydi bu yüzden avrupa birliği müzakereleri durdurma kararı aldı.  Bu yüzden ohal'dan sonra türkiyede neler değişmişti onu incelememiz gerekir.

Türkiyede Geçmişten Günümüze Ohal 

1982 Anayasasında temelleri atılan ve 1983'te yasalaşan OHAL kanunu, 1987 yılından 2002 yılına kadar toplam 15 yıl boyunca, süresi 46 kez Meclis kararıyla uzatılarak doğu ve güneydoğu illerinde uygulanmıştı.

Türkiyede olağan üstü hal uygulaması güneydoğu bölgelerinde pkk karşı sokağa çıkma yasağı, pkk haber ajanslarının kapatılması ve gazetecilerin tutuklanması ,pkk destek veren iş adamlarının tutuklanması gibi tüm faliyetler ohal kararıyla çıkartılıp yargı yoluyla tutuklanıp , uygulanıyordu.  Türkiyenin darbeden sonrada aynı ohal kararıyla  pkk,daeş,feto gibi terör örgütlerine yardım yataklık eden yada bağlantısı olan herkes tutuklanmakta ve en ağır cezalar uygulanmaktadır.  

Türkiye Avrupa birliğine girmek için neler yapmıştı

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik süreci, 1963 yılında Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğu ile ortaklık anlaşması imzalamasıyla başlayan ve 1987 yılında tam üyeliğe başvurmasıyla ivme kazanan süreçtir. 1999 yılında AB üyeleri tarafından aday olarak kabul edilen Türkiye, 2005 yılında tam üyelik müzakerelerine başladı 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları